Táto sekcia je určená tým, ktorí si radi sami vyskúšajú prácu s tapetami.
Pekné tapety na upravenom podklade môžu aj z nevľúdneho bytu urobiť útulný domov. Stačí si len vybrať ten správny vzor a pustiť sa do práce. Zvládneme to vlastnými silami.

Nijaký bytový maliar nedokáže vytvoriť také úhľadné vzory, aké majú tapety vyrábané na tlačiarenských strojoch – s veľkou farebnou škálou a s vysokou presnosťou. Moderné materiály navyše umožňujú výrobu tapiet so životnosťou 20 až 40 rokov pri zachovaní farebnosti a sviežosti, čomu nemôže konkurovať nijaká maľovka, ktorú treba obnovovať raz za dva-tri roky
.
 

Množstvo

Počet roliek tapiet je závislý od prestrihu (posunu vzoru) tapetového vzoru uvedenom na etikete každej tapety a na našej stránke pri každej tapete, kde sa uvádza maximálny prestrih (posun vzoru).

Posun vzoru, teda raport (prestrih) tapety je cifra v cm, ktorú treba prirátať ku každému pásu tapety. Je to maximálny posun vzoru. Napr. ak máte stenu vysokú 2,5 m a raport na tapete je 64 cm. Ku každému pásu pripočítame 64 cm (2,5 + 0,64 = 3,14 m). To znamená, že napriek tomu, že rolka je dlhá 10,05 m, nevyjdu nám z nej 4 pásy, ale len 3 (pás tapety je široký 53 cm, takže 3x53cm = 1,59 m).

 
POSTUP PRI TAPETOVANÍ

Skúška omietky

Ak sa chystáte tapetovať a chcete zistiť, či vaša omietka je v poriadku, urobíte to jednoducho pomocou silne držiacej lepiacej pásky, ktorú nalepíte na stenu, pritlačíte a vzápätí prudko strhnete. Ak vám na páske zostane nalepená maľovka, môžete rátať s tým že musíte vrstvu odstrániť.

Celkom istí si však môžete byť vtedy, ak urobíte ďalšiu skúšku. Poškodené miesto natrite vodou. Ak maľovka vodu odpudzuje, zatiaľ čo sa vody do poškodeného miesta vpíja, čaká vás odstraňovanie náteru.
Podobnú skúšku môžete vykonať aj pomocou noža. Na určité miesto naneste lepidlo, potom na ňom vyrežte ryhy vo forme mriežky o veľkosti 2-4 mm. Ak sa farba odlupuje, je treba opracovať podkladovú vrstvu.

Ďalšou výhodou tapiet je, že ich možno ľahko opraviť. Ak zatečie maľovka, treba vymaľovať, ak aj nie celú miestnosť, tak prinajmenšom celú stenu. Tapetu môžeme umyť, prípadne chybné miesto opraviť tak, že jeden pás tapiet strhneme a na jeho miesto nalepíme nový bez prerušenia vzoru. Výhodou oproti maľovaniu je väčšia čistota pri práci, ak je povrch stien rovný a súdržný. Nemusíme tak starostlivo chrániť nábytok a podlahu, pretože nehrozí také veľké nebezpečenstvo ich znečistenia.

Náradie

Z náradia a nástrojov je potrebný predovšetkým dostatočne dlhý stôl, na ktorom budeme na tapety nanášať lepidlo. Môže to byť dostatočne široká doska pokrytá napr. kartónom.

Ďalej budeme potrebovať nádobu na lepidlo (najlepšie hranatú, aby zodpovedala šírke valčeka) aj s mriežkou na vytlačenie prebytočnej vody z valčeka, maliarsky plstený valček s dlhou rukoväťou, gumový prítlačný valec na vytláčanie vzduchu a pritlačenie tapety k podkladu, ako aj užší valček na spoje, tapetárske pravítko, orezávač, meter, nožnice, špachtľu.

Moderné lepidlá sa vyznačujú veľkou spoľahlivosťou a prídržnosťou. Navyše, keďže sa vyrábajú z metylcelulózy, aj staré tapety sa dajú bez problémov odstrániť. Môžu obsahovať aj protiplesňové prísady a umelé živice. Staré lepidlá na glejovej báze sa už nepoužívajú.

Lepidlá, zvyčajne rozmiešame s vodou v pomere 1 : 50 pri papierových tapetách, resp. 1 : 20 až 1: 34 pri ostatných. Menej vody neuškodí najmä papierovým tapetám. Minieme síce viac lepidla, ale tapety sa zbytočne nepremočia. Lepivosť môžeme zvýšiť pridaním 100 ml disper­zného lepidla na jedno balenie metylcelulózového lepidla.

Na spevnenie podkladu v niektorých prípadoch je potrebný aj penetračný náter, ktorý sa používa na podklady pri maľovaní či stierkovaní. Pri tapetovaní miestností sa v kútoch a stykoch steny so stropom používajú zakrývacie lišty z polystyrénu, ktoré sa lepia akrylátovým lepidlom alebo tmelom.

 

Pracovný postup

       Podľa návodu výrobcu rozmiešame lepidlo s vodou a necháme ho 10 až 30 minút odstáť. Na európskom trhu sú obľúbené práškové lepidlá, ich výhoda spočíva v      tom, že si každý môže namiešať potrebnú hustotu lepidla, tým že pridá väčšie, alebo menšie množstvo vody. Zatiaľ vysadíme dvere z pántov, rozpojíme istič a odmontujeme kryty vypínačov, prípadne zásuviek.

        Podľa rozmerov miestností odstrihneme tapetu na potrebné dĺžky s miernym presahom. Pri tomto úkone je dôležité, aby ste k presne odmeranej dĺžke tapety prirátali hore 6 a dole 4 cm. Tapetu rozložte tak, aby jej rubová strana ležala na stole smerom k vám. Lícna strana musí ležať smerom k stolu. Tapetu odporúčame rezať špeciálnym nožom na tapety, alebo strihať tapacírovacími nožničkami. Pri strihaní musíte dbať na vzory, ktoré vám musia sedieť. Dávajte pozor aj na problémové zóny, ako sú napríklad miesta okolo okien a dverí. Aj tu musia byť vzory presne napasované na seba.
Pri strihaní používame tapetovacie pravítko a línie si označujeme veľmi nenápadne, najlepšie obyčajnou ceruzkou.  

·       Na čistý upravený podklad nanesieme lepidlo, podobne aj na rubovú stranu tapiet. Tapety preložíme, aby sme skrátili ich dĺžku a uľahčili si manipuláciu, zabránili príliš skorému vyschnutiu lepidla a aby sme nechtiac lepidlom neznečistili susedné predmety.

·       S poskladanou tapetou vystúpime na rebrík (najlepšie je pracovať vo dvojici, keď jeden pracovník nanáša lepidlo, druhý lepí a upravuje tapety na stene) a tapetu provizórne prilepíme pri strope o stenu, potom zídeme dole z rebríka a opatrne ju rozvinieme. Vo výške očí sa snažíme presne prispôsobiť polohu vzoru podľa susedného pásu (ak práve nelepíme prvý pás). Tapetu vo výške hlavy dospelého človeka napevno prilepíme a potom znova z rebríka napneme tak, aby vzor sedel so susedným. Pritom detaily, rôzne lišty na stene a pod. prelepíme. Drobné odchýlky mimo roviny očí sú prípustné, nie vždy sa im totiž možno vyhnúť. Podobne tapetu prispôsobíme aj smerom k podlahe.

·       Po vyrovnaní vzoru vždy spod tapety vytlačíme vzduch, a to buď valcom, alebo tapetárskou kefou.

·       Pri rovných a pravouhlých stenách tapety nikdy neukladáme na seba s presahom, ale tesne k sebe na zraz. Ak musíme prilepiť dva pásy tapiet tak, že nie sú rovnobežné, prilepíme ich na seba s presahom. Potom podľa pravítka urobíme zvislý rez vedúci cez presah medzi dvoma susednými pásmi tapiet. Zvyšky tapety z presahu odstránime a získame spoj na zraz – okraje doliehajú tesne k sebe (podobne sa pracuje napr. aj pri lepení kobercov).

·       Prebytočnú dĺžku upravíme orezaním tapiet pri podlahe i pri strope.

·       Pri práci s valcom sa môže stať, že spod tapety vytlačíme prebytočné lepidlo. Hneď po nalepení tapetového pása ho odstránime vlhkou textíliou. Po uschnutí je lepidlo priehľadné, takže stopa po utieraní nebude viditeľná.

        Orezávačom a nožnicami vypracujeme detaily okolo zárubní, zásuviek, vypínačov, prestupov potrubí a pod.

·       K stropom, ale aj na iné miesta môžeme nalepiť lišty z polystyrénu. Na záver dobrá rada: Keďže nevieme, ako dlho sa budú vyrábať tapety s naším vzorom, je vhodné kúpiť si viac materiálu a 2 až 3 balenia si nechať v rezerve na prípadné opravy v budúcnosti.

 

TAPETOVANIE OKOLO VYPÍNAČOV A MALÉ OPRAVY TAPIET

Pozor, pred začatím tapetovania vypnúť elektrický prúd!
Kryt vypínača zložíme, otapetujeme celú stenu v kuse a počkáme, kým lepidlo zaschne. Potom na požadovanom mieste urobíme krátke rezy a odstránime tapetu z priestoru vypínača, alebo zásuvky. Dávame pritom pozor, aby sme nevyrezali otvor príliš ďaleko a aby nám kryt vypínača ukončenia tapety prekrýval. Nakoniec založíme kryt na pôvodné miesto.

 

MALÉ OPRAVY TAPIET

 

Ak sa lemy začnú odliepať, podlepíme ich lepidlom na lemy.
Tapety sa môžu rýchlo poškodiť ostrými rohmi nábytku, alebo iných predmetov, s ktorými občas neopatrne manipulujeme, preto sa doporučuje odložiť zbytky tapety pre prípad opráv.
Stropy sa najlepšie tapetujú vo dvojici.
Ak tapetu poškodíme, označíme si miesto, ktoré treba opraviť, označíme krížikom. Ak je tapeta natrhnutá, odstránime zdrapy ostrým nožom do hladka. Zo zbytku tapety, ktorý sme si odložili pre podobné prípady, vystrihneme o niečo väčší štvorec, ako je samotné poškodené miesto. Musíme pritom dávať pozor na vzor!

Vystrihnutý kus natrieme lepidlom, hneď nalepíme na poškodené miesto a necháme 1-2 minúty zaschnúť. Potom nožom pozorne vyrežeme štvorec cez obe tapety. Hrot noža pritom musí byť absolútne ostrý. Potom strhnite opatrne najprv vrchný a vzápätí spodný vyrezaný štvorec a vrchný jednoducho nalepíme na miesto spodného.